Buty do siatkówki dla rozgrywającego

Kategorie Buty do siatkówki,Porady0 Komentarzy

Rozgrywający jest przeważnie najważniejszym i najlepszym technicznie zawodnikiem w całej drużynie siatkarskiej. Bardzo często od jego kreatywności i podzielności uwagi zależy gra całego zespołu, a tym samym ciąży na nim duża odpowiedzialność. Wpływ na sukces rozgrywającego ma solidne przygotowanie, a co za tym idzie umiejętność doboru wyposażenia, czyli m.in. profesjonalnych butów.

Obuwie siatkarskie dla rozgrywającego

Ponieważ profesja rozgrywającego związana jest często z jeszcze bardziej intensywnymi treningami niż w przypadku pozostałych siatkarzy, ich stopy muszą czuć się bardzo komfortowo. Jakiekolwiek niedopasowanie prowadzi do niewygody, a tym samym problemów z utrzymaniem przyczepności i stabilności podczas gry.

Profesjonalne obuwie siatkarskie jest dla rozgrywającego niezbędne również ze względów bezpieczeństwa. Źle dopasowane buty mogą niemal całkowicie uniemożliwić swobodną rozgrywkę siatkarską, a także prowadzić do wielu urazów i kontuzji. Jest to szczególnie ważne w przypadku rozgrywającego, który bardzo często jest również kapitanem i przewodnikiem drużyny.

 

Podeszwa i wnętrze

Aby jak najlepiej spełniać swoją rolę, każdy rozgrywający powinien przykładać najwyższą uwagę do wyboru obuwia. Profesjonalne buty do siatkówki wykonywane są przeważnie z tworzyw sztucznych wysokiej jakości i charakteryzują się optymalną elastycznością podeszwy. Źle dopasowana podeszwa może powodować np.:

  • odbicie guza piętowego
  • kontuzje kości śródstopia
  • urazy głowy

Powinna być ona również dostatecznie gruba, aby zapewnić dostateczną ochronę stopom.
Wnętrze butów ma o tyle ważne znaczenie, że używanie do gry w siatkówkę butów nieprofilowanych może prowadzić do płaskostopia. Odpowiedni profil butów pozwala również uniknąć urazów takich jak np.:

  • otarcia naskórka
  • pęcherze
  • zapalenia stawów i więzadeł stopy

Z tego powodu podobnie jak pozostali siatkarze, wszyscy rozgrywający powinni korzystać z butów dobrze dopasowanych do podbicia.

 

Dodatkowa ochrona

Skręcenie stawu skokowego jest jedną z najczęściej występujących kontuzji wśród rozgrywających. Dlatego powinni oni wybrać buty gwarantujące stabilizację stawu skokowego i odpowiednie zabezpieczenie kostek. Modele tego typu sięgają ponad kostkę, dzięki czemu całkowicie ją zasłaniają i nie krępują przy tym swobody ruchu.

Buty do siatkówki dla rozgrywającego powinny być jak najlepiej dopasowane do stóp zawodnika. Obok niezwykle istotnych parametrów konstrukcyjnych i dodatkowych zabezpieczeń obuwia tego typu, istotną rolę odgrywa także rozmiar, który musi być idealnie dopasowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *